A böjttel kapcsolatos felelősség!

A böjttel kapcsolatos felelősség kérdése!Fontos, hogy miért böjtölünk!

Csak az böjtöljön, aki önmaga miatt, magától akarja, nem pedig küső befolyás által vezérelve. Ezáltal felelősséget tud vállani önmagáért, és a tetteiért. Én senkit sem kötelezek a böjt végrehajtására, csak leírom saját tapasztalataimat, élményeimet, más böjtölők számára. Én sem személyesen sem ezen a blogon keresztül nem vezetek böjtöt, nem tartok böjt tábort, és semmi ehhez hasonlót sem!

Ezért nekem nem is kell felelősséget vállalni a böjttel kapcsolatban, senkivel szemben sem, aki  az én hatásomra böjtöl. Természetesen akinek kétségei vannak, annak nagyon szívesen segítek, elmondom a saját tapasztalataimat, akár így nyilvánosan, akár telefonon, emailon vagy személyesen is. Vagy aki szeretne böjtölni, de még fél, bizonytalan, az keresse fel orvosát,ő majd segít, hogy böjtöljön, vagy hogy ne böjtöljön, de a felelősséget ő sem veszi át.

Aki nagyon fél a böjttől, az jobb ha nem is kezd hozzá. Majd akkor böjtöljön ha már nem fél. Mint már többször írtam, nagyon fontos, hogy bármilyen krónikus betegségben szenvedők mindenképpen kérjenek engedélyt orvosuktól! Az orvos sem fogja vállani a felelősséget, maximum kimondja, hogy ne böjtölj. Akiben van egy kis kezdeti drukk, az is nyugodtan elmehet orvoshoz, ezzel nem árt önmagának. A böjt nem csak testi dolog, sőt  első sorban nem az! A testi változás az csak mellékhatása, a jól végzett böjtnek, egyfajta jutalom. A böjt szellemi és lelki vonatkozásáról ezen blog keretén belül nem sokat fogok írni. A böjt nem diéta, nem egy táplálkozási kúra, nem is egy modern, vagy régről előhozott új rendszer. A böjt az ember szellemi, lelki és fizikai tisztulásának egy ősi módja, amit méltatlanul elfelejtettünk. Sajnos. Ennek rengeteg oka van, nem is divatos, nem is lehet vele pénzt keresni, nem kell hozzá semmit sem venni, és a legfontosabb még hatékony is.

Böjtölni nem kötelező, csak célszerű és jó, de aki böjtöl, annak be kell tartania a szabályokat! Miért? Mert máshogy nincs értelme a böjtnek. Ezek nem az én szabályaim, én csak leírom azokat. Aki úgy böjtöl, hogy reggel szalonnás kolbászos rántottát eszik, azzal a címszóval, hogy úgyis böjtöl egész nap, este meg velős pacalt eszik, mert úgyis  böjtölt egész nap; na az nem böjtölt! A böjt egy egyéni dolog, nem a külvilágnak böjtölünk, hanem magunknak. Nem hangosan böjtölünk, hanem csöndben.  Egyszóval aki böjtöl, az tartsa be a szabályokat, aki betartja a szabályokat, annak sikerül is eredményt elérni. Bár nem azért böjtöljünk, hogy látványosan eredményt érjünk el. Többekközött ezért is nem divatos a böjt.

Célszerűnek tartom, hogy akár napi szinten mérjük a súlyunkat, mindíg ugyanabban az időpontban. Az adatokon majd szépen látszik a böjt testi hatása. Bizonyára lesznek olyan időszakok, amikor elegünk van a böjtből, elfáradunk, na olyankor majd elő kell venni ezt a táblázatot, és az erőt ad a további böjtöléshez.

Felelősségi nyilatkozatom:

A bojt.eblog.hu oldalon bármilyen információ elolvasását, letöltését, egyéb felhasználást úgy tekintem, hogy a Felelősségi Nyilatkozat tudomásának és megértésének a birtokában történik!

A bojt.eblog.hu nem ad orvosi és egészségügyi tanácsot senkinek sem. A bojt.eblog.hu oldalon leírtakat mindenki csak saját felelősségére használhatja! Sem a bojt.eblog.hu oldalon keresztül, sem személyesen nem vezetek böjtöt, és böjttábort. A bojt.eblog.hu oldalon saját megtapasztalásaimat és saját  véleményemet írom le amelyek megszerzésében segítségemre voltak a Források oldalon leírt tanulmányok, könyvek. A bojt.eblog.hu oldalon leírtakat idézni csak a bojt.eblog.hu mint forrás megjelölésével lehet. A bojt.eblog.hu nem válal felelősséget azokért az oldalakért és tartalmukért, ahol a bojt.eblog.hu oldalról idéztek.

A bojt.eblog.hu  tartalma saját szellemi termékem!

Gökler Zsolt

Húshagyó hét

Ezen héten elkezdődik a 2016. Tavaszi Nagyböjtre a felkészülés. Ez azt jelenti, hogy a  héten (2016.02.29. - 2016.03.06.) lassan el kell hagyjuk táplálkozásunkból a húst, húskészítményeket, belsőségeket és a tojást. Tehát hétévégére fokozatosan csökkenteni kell ezeknek az élelmiszereknek a mennyiségét, és vasárnap este megesszük 'utolsó húsos vacsoránkat'. Ennek egyedül anyi a célja, hogy a böjt elkezdésével eggyüttjáró táplálkozási 'stresszt' csökkentse. Nem egy nap alatt kelle letenni mindent, hanem egy lassú fokozatossággal, egy hét alatt a húst, és egy hét alatt a tejet.

Pontosan ezért nem kötelező-e a felkészülés a böjt előtt, csak ajánlott. Így kevésbé 'fáj' a böjt elkezdése, viszont gyakorlatilag hosszabb ideig tart, de pont ezért a tisztulás, méregtelenítés is hatékonyabb.

A böjt utáni visszavezetés, viszont nagyon fontos, nehogy túlterheljük emésztőrendszerünket.

Ha böjt, akkor Kovaföld

Böjt alatt együnk földet!

Na nem mindegy, hogy milyen földet, én a kovaföldet javaslom. A kovaföld egy por alakú, föld ízű anyag, bioboltokban, és interneten lehet beszerezni. A neten sok információ fent van arról, hogy miből van és mi a hatása, akit érdekel olvasson utána! Én itt vásárolom, és itt rengeteg információ is van róla: http://www.tenmag.hu . kovafold.jpg

Ami fontos, hogy nincs mellékhatása, és eddigi tapasztalatom szerint mindenki jól tolerálja. Bármilyen krónikus betegségben szenvedők, mindenképpen kérjék ki orvosuk véleményét a használat előtt!

A böjt alatt együnk kovaföldet. Kezdjük kis adagokban, vízben vagy gyümölcslében fogyasszuk, böjt alatt minimum naponta kétszer de még jobb ha naponta háromszor. A teljes emésztőrendszert kitisztítja, ez a hatása ami szükséges nekünk a böjt alatt. Egy fontos tudni való van a kovaföld szedéssel kapcsolatban, inni kell hozzá nagyon sok tiszta vizet. A vízivás nekünk nem gond, hiszen a böjt alatt amúgy is nagyobb mennyiségben fogyasztjuk. Remélem legalábbis, hogy mindenki iszik elegendő tiszta vizet. A kovaföld hatása pár napon belül érezhető. Rendeződik a székletürítés rendje, és növekszik a mennyisége. Ugye ez is tud fontos és jó lenni! Egy biztos én a böjt alatt rendszeresen eszek kovaföldet, és iszok hozzá nagyon sok tiszta vizet.

A kovaföld hatásáról (http://www.tenmag.hu/info/a-kovafoldrol#):

""Az étkezési kovaföld egy nagyon finom por és porozitása miatt nagyon könnyű. Gyorsan oldódik a folyadékokban és élelmiszerekben. Fogyasztása: lehetőleg éhgyomorra, 1-2 teáskanállal, vagy 1-2 evőkanállal naponta, de a háromszori adja a legjobb eredményt. Keverje vízhez, gyümölcsléhez, turmixba, vagy más élelmiszerbe. A kovaföld oldódik vízben, ezért könnyen felszívódik a bélfalakon és gyorsan ki is ürül. Nem halmozódik fel a szervezetben és ezért fontos, hogy a napi kiegészítés következetesen meglegyen. Tudományos vizsgálatok azt találták, nincs káros mellékhatása a fel nem szívódott szilícium-dioxidnak. A biztonságosság és a sokféle felhasználási lehetőség miatt, az egyik legfontosabb ásványi anyag a szilicium-dioxid a kiegészítő terápiáknál és az alternatív gyógyászatban. A szervezetben lévő szilícium-dioxid állandó jelenléte jelentősen javíthatja az egészségét.  Az FDA  jóváhagyta, hogy a kovaföldnek egyáltalán nincs veszélyes mellékhatása. Lehet használni bárkinek, mindaddig, amíg a személy nem szenved valamilyen súlyos betegségben. Mint minden más étrend-kiegészítésnél, beszélje meg orvosával, mielőtt használja. Terhes nők és szoptató anyák is használhatják, ha az orvos is egyetért vele.""

Só és a böjt

A só fogyasztása a böjt alatt és a normál, nem böjti táplálkozás alatt.

Szabad-e sót enni? Ez a kérdés gyakran felmerül a mai kor emberében, ha egy kicsit nyitott füllel és szemmel jár. A jelenlegi közfelfogás szerint a só káros, káros a szívre, káros az érrendszerre, magas vérnyomást okoz, meg ehhez hasonlatos betegségeket, amibe majd szépen lassan bele halunk. Egyre kevesebb tiszta jó sót esznek az emberek, mégis egyre magasabb a szívbetegek száma. Itt azért van egy kis ellentmondás. Ha a só rossz, akkor ne együk, de ha nem eszünk akkor kevesebb szívbetegnek kell lennie. Ha ez a logika helyes, akkor ez igaz. De ez biztosan nem igaz, akkor ez most nem helyes logika?  Ezek után lássunk tisztán. Én mindenesetre a jelenlegi orvosi ajánlás sokszorosát fogyasztom sóbol, és teljesen egészséges vagyok! Köszönhetően többek között a sónak.

so.png

Én csak tiszta sót, azaz tiszta NaCl-ot használok. Régebben a gyógyszertárban vettem a sót, de ott aranyárban adták, és még könyörögni is kellett érte, mert nem szabad csak úgy eladni! Mégegyszer leírom! A gyógyszertáraknak nem szabad recept nélkül sót eladni, érdekes, talán mert annyira veszélyes? Mondjuk azt, hogy nem tudom, de megint egy érdekes dolog a sóval kapcsolatban. Akit érdekel nézzen utána  a NaCl és a KCl élettani hatásának. Én nem vagyok sem orvos, sem biokémikus, csak próbálok tisztán élni, és gondolkodni. Ezen a weboldalon elég sok minden van a témával kapcsolatban: http://tisztaso.hu/. Érdekes információkat mond még a sóról Dr. Géczy Gábor és Dr. Lenkei Gábor, a youtubon lehet róla videókat találni. Nem egy helyről jöttek, nem egy felé mennek, de a sórol ugyanazt mondják, csak más-más szavakkal. Érdemes utána nézni, hogy hogyan működik a sejt anyagcsere, mi a szerepe ebben a sónak, pontosabban a sós víznek, és annak a titkozatos ozmotikus nyomásnak. Továbbá érdemes utána nézni az erekben lerakódó "plakkok" és a só kapcsolatának. Azt gondolom, hogy  ezek után már a magas vérnyomás és a só kapcsolata is világossá válik. Alapfokú kémia és fizika ismeretekkel meg lehet ezeket a magyarázatokat, videókat érteni. Ezek után mindenki döntse el saját felelősségére, hogy eszik-e sót, mennyit és milyet, vagy a só nélküliek táborát erősíti. Én maradok a sósokkal, és az egészségesekkel eggyütt!

A böjt alatt sem változik semmi, mármint ami a só fogyasztását illeti. Itt is mindenki döntse el maga, hogy sósan vagy só nélkül böjtöl. Én ebben az esetben is a sót választom. Bár vannak olyan álláspontok mindenféle komoly (és ezt nem cinikusan írom) szaktekintélytől miszerint a böjt alatt aztán semmi sót nem szabad enni. Hát aki így gondolja, akkor az ne egyen sót, nekik úgy jó a böjt!

Mindenki sózzon kedve szerint, vagy kerülje a sót kedve szerint! Én a böjt alatt több sót eszek mint a böjti szünetekben, és ennek én rengeteg pozitív tulajdonságát tapasztaltam meg eddig!

Ne felejtsünk el sok tiszta vizet is inni, ahhoz, hogy a só jól tudja végezni a dolgát!

Vízivás a böjt alatt

Böjtök közötti szünetben is fontos, de a  böjt alatt különösen fontos, hogy milyen vizet iszunk, a víznapon pedig a legfontosabb, mivel csak vizet veszünk magunkhoz.  A vízről könyvtárnyi irodalom van, nehéz kiválasztani a megfelelő módszert. Ezért én megint visszanyúlok a régi időkbe, hogy akkor mit ittak az emberek. Az összes Szent Könyv egyetért abban, hogy tiszta esővizet kell inni. Mindenki válassza ki hitének megfelelő "szak" irodalmat. Hát az esővíz fogyasztásával ma gondban lennénk, mert az esővíz manapság igencsak piszkos, gondolom a légszennyezés miatt. Ha végig követjük, a víz útját, addig amíg eső lesz, akkor világossá válik, hogy az esővíz, az gyakorlatilag desztilált víz.  Itt viszont van egy ellentmondás, mert én azt tanultam általános iskolában, hogy desztillált vizet ne igyunk mert meghalunk. Elmélkedjünk egy kicsit ezen! Meghalunk a tiszta víztől?

viz.jpg

Mi a víz az emberi szervezet szempontjából? Tápanyag? Nem hiszem, mivel kb. 0 kalóriás, ezzel a táplálékkal éhen halnánk. Ásványianyag pótlás? Hát ezt sem hiszem, bár az ásványvíz forgalmazók bőszen reklámozzák. Én vettem egy kis műszert, ami a vizben oldott anyagok mennyiségét mutatja. Végeztem ezzel méréseket, amelyek meggyőztek arról, hogy a vízzel a szervezetbe bevitt ásványi anyagok ki is jönnek onnan. Ennek is mint oly sok mindennek a neten utána lehet nézni. Álljon itt két példa: Magyarországon a csapból 300-500 mg/L oldott ásványi anyag tartalmú víz folyik. Izraelben, ahol a tenger vizét sótalanítják, azaz desztillálják, a csapvíz 100-150 mg/L oldott ásványi anyagot tartalmaz. Mindkettőt személyesen többször megmértem. Izraelben a statisztikák szerint töredéke a vesebetegek és a rákbetegek száma mint Európában. Hát ez nagyon érdekes! Akkor mi  is a víz az emberi szervezet számára? Szerintem nagyon sok minden, de a mi szempontunkból tekintve az oldó hatása  a fontos, tehát oldószer. Kioldja a bennünk lévő káros anyagokat, mérgeket. Mindenkire rábízom hogy mit hisz el ezekkel kapcsolatban, ezért mindenki olyan vizet igyon ami az ő hitrendszerébe belefér. Én már több mint negyedik éve csak desztillált vizet iszok, és még nem haltam meg, sőt sokkal jobban érzem magam, mint azelőtt.

Ezért azt javaslom, hogy a Tavaszi Nagyböjt alatt, mindenki  olyan tiszta vizet igyon, amilyet szeretne!

Egy kis segítség a víznapokra. Akinek nehezen megy a víznap, az segíthet magán úgy, hogy tesz a vizébe egy kis mézet és citromlevet. Fontos hogy kicsit tegyen bele, mert akkor lehetne méznap is, de ez víznap! Akinek az ízek hiányoznak, az könnyítésképpen igyon gyógyteákat. A teát is ürsesen, vagy egy pici mézzel, pici citrommal ízesítve. A víznap arról szól, hogy ha szomjasak vagyunk, iszunk, ha éhesek vagyunk, iszunk. Egész nap csak tiszta vizet iszunk, de azt sokat.

Aki szaunázik, gőzfürdözik,  vagy váltófürdőzik, az célszerűen tegye a víznapra. Ekkor viszont extrán sok vizet igyunk. És a sót se felejtsük el.

A Tavaszi Nagyböjt  alatt is minden hétfőn víznap van. Én egész évben, minden hétfőn víznapot tartok. Ez azt jelenti, hogy egész nap csak tiszta vizet, esetleg ízesítés nelküli gyógyteákat szabad inni.  Aki nem bírja, vagy azt gondolja, hogy nem bírja az próbálja meg délután háromig kibírni vizzel, esetleg teával, és háromkor egy könnyű kis zöldséglevest egyen. A böjt alatt sok tiszta vizet kell inni, nagyon sokat. Ha valaki nem tud, vagy nem akar desztillált vízhez hozzájutni, akkor igyon csapvízet, vagy nagyon alacsony ásványi anyag tartalmú ásványvizet. A víz oldószer a szervezet számára, kioldja a mérgeket, a 'mocskot', ezért jó ha 'üres', azaz nem tartalmaz oldott anyagokat. Mivel az emberi szervezet nem tud a vízből ásványi anyagokat kivonni, felvenni, ezért nem is kell benne lennie, és ha nincs benne, akkor több mérget, több 'szemetet' tud a testből kioldani. A böjtnek fizikailag az a célja, hogy méregtelenítse a testünket. Ebben nagy segítséget ad a sok tiszta víz fogyasztása.

Betegségben szenvedők ne tartsanak víznapot vagy kérjék ki orvosuk engedélyét! Különösen figyeljenek oda a cukorbetegek, és gyomorbajjal küszködők!

A böjt egészére érvényes, hogy a rendszeresen gyógyszert szedők, és a rendszeres orvosi ellátás alatt állók, illetve azok akik bármilyen betegségben szenvednek csak orvosi engedéllyel böjtölhetnek!

Felkészülés 2016. évi Tavaszi Nagyböjtre

Hétfőn 2016.02.29.-én elkezdődik a 2016. évi Tavaszi Nagyböjtre való felkészülés. Azért célszerű felkészülési időszakot tartani, hogy könnyebb és hatékonyabb legyen a böjt. A felkészülés,  felvezetés, vagy rékészülés minden esetben két részre van osztva, és mindíg két hétig tart. Ez a két hét abban segít, hogy a böjti táplálkozás elkezdésekor ne legyen olyan nagy stressz a testnek a megszokott táplálék megvonása, mert azt fokozatosan tesszük ez alatt a két hét alatt. Az első hét alatt fokozatosan el kell hagyni táplálkozásunkból a húst, húskészítményeket, belsőségeket és a tojást. Célszerű az első héten az alkohol fogyasztását is beszüntetni. A második héten a tejet és tejtermékeket hagyjuk el fokozatosan. Továbbra is célszerű hétfőn 'víznapot' tartani, továbbá szerdán és pénteken 'nyers napot' tartani, azaz nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani. Valamint ajánlatos a  vasárnapi utolsó étkezéskor vízben főtt kását enni.

Már a felkészülés ideje alatt törekedni kell a nagyobb mennyiségű tiszta víz fogyasztására. A felkészülés közben már célszerű elkezdeni a kovaföld fogyasztását.

Ez alatt a böjt alatt is fontos, hogy Mindenki csak saját felelősségére és saját elhatározásából böjtöljön.  Akinek gond van az egészségével az csak orvosi engedéllyel és felügyelettel böjtöljön!

Üdvözlök minden régi és új böjtölőt Tavaszi nagyböjtünk alatt!